ארגון נכון של אירוע בבית

30 אוגוסט, 2018 / by superUser

מתכננים אירוע ביתי? שף האירועים שלנו רוצה לגלות לכם כמה סודות

מפיקים אירוע ביתי? ויתרתם על אירוע במקום לאירועים קטנים והחלטתם להישאר בבית? משתתפים בשמחתכם!

ישבנו עם דניאל, שף סלון האירועים ובית הקפה שלנו, וחילצנו ממנה טיפים ששווים זהב לאירוע מנצח.

אז איך מארגנים את כל האוכל, ההגשה, השילוב בין המנות והאם בכלל אפשר ליהנות מהאירוע עם כל ההקפדה על הפקה מתוקתקת ?

התאמת התפריט לאירוע ולאורחים

מאפייני הקהל והאירוע צריכים להשפיע על סוג התפריט. למשל כשההתכנסות היא עסקית, המנות יותר קלילות. אנשים התכנסו לטובת משהו שדורש האזנה וקשב ואתם לא רוצים לנמנם אותם.
שימו לב לגיל האורחים בבחירת המנות, למשל קישים זה משהו שמתאים למבוגרים בדרך כלל וקיימות מנות שהן פייבוריטיות של צעירים. שימו לב להעדפות מיוחדות כמו צמחונות/טבעונות/כשרות. אופי ההגשה, מזנון או הגשה לשולחן?
זו נקודה סופר חשובה. יש לפניכם שלוש אפשרויות, מזנון, הגשה לשולחן או מנות מסתובבות.
גם כאן, חלק ממה שישפיע על ההחלטה זה אופי האירוע בכלל וגיל האורחים בפרט כי לגילאים צעירים נבחר מנות קטנות מסתובבות, שיעזרו ליצור אווירה קלילה וצעירה לאירוע. מבוגרים יעדיפו נוחות ושהאוכל יגיע אליהם לשולחן או כמזנון.
מבחינה תפעולית מאוד קשה להגיש לשולחנות אוכל באירוע ביתי, האוכל לא יושב יחד ולא תמיד יוצא יחד כי התפעול מורכב יותר. לפעמים התוספת מתקררת עד שיוצאת המנה העיקרית.גלילות חציל עם גבינת עיזים - הגשה מזנון סלון בית הבד

קבלו טיפ של אלופים! באירוח ביתי כשאין לכם צוות של עוזרים, העדיפו מזנון על פני הגשה לשולחן, זה הרבה יותר פשוט! הכל מונח ואין תלות של סדר המנות והתזמון של הוצאתם יחד שיכול ליצור לכם פיק ועיכובים במטבח. אתם אפילו יכולים להוציא הכל ולהיות מוכנים רגע לפני שהאורחים באים.

ואם מגישים לשולחנות, אז שולחנות ארוכים מרובי סועדים או שולחנות קטנים?
בשולחנות ארוכים הקערות עוברות מצד לצד, אלו שיושבים באמצע מוטרדים, ואורחים לא אוכלים ממנות שנמצאות בקצה השני של השולחן, כי לא נעים לבקש. אז הנה עוד יתרון לבופה, אבל אם בחרתם בהגשה, ארגנו שולחנות קטנים ואזורי רביצה, כך שכל אחד יכול להגיע לכל המנות.
שולחן אחד ארוך גם חברתית מחלק את האורחים לחלקים, ואין מינגלינג. כשיש כמה שולחנות קטנים יש תזוזה, יש מינגלינג ואוירה.
בהגשה לשולחן שימו לב לפצל בין פתיח ועיקריות ובין עיקריות לקינוח, שתהיה המתנה סבירה בין המנות, העיקר שלא תצאנה יחד.

הקפדה על חומרי גלם ואיכות המנה

מנות של אירועים יוצאות יותר מוקפדות, המטבח כולו נרתם לטובת איכות המנה, יש עניין של דיוק, תזמון, הגשה יפה וכמובן טעם. יש הקפדה על חומרי גלם איכותיים. כל אלו יוצרים את החוויה הקולינרית שתהיה חלק מהאירוע שלכם. הקפידו על לחם טוב, וקוביות קרח זמינות.

דעו מאיזה מטבח באתם

המטבח הביתי הוא בדרך כלל קטן עם מעט צוות ותמיכה, אין אמצעי אחסון טובים ויש פיקים שדורשים פתאום בבת אחת ריכוז של עבודה לכמה דקות. מספיק שמכשיר אחד מתקלקל כדי לפקשש את האירוח. לכן וחשוב מאוד לתכנן את התפריט שיהיה נכון ואפשרי להוצאה במגבלות המכשור והמטבח, ולתזמן את הדברים בהתאם ליכולות המטבח והצוות.
חוסר תיאום בין יכולות המטבח לאירוע, יכול לגרום לכך שהמנות ייצאו קרות, או שהאורחים ימתינו יותר מידי למנה מסויימת וכבר ישבעו מדברים אחרים.
אחד מהדברים שיכולים לחסוך לכם זמן באירוע עצמו זה תכנון מוקדם של כלים, מה יוצא עם מה, כדי לא להיות במצב שאין כלים מתאימים להגיש את האירוע ואתם מגלים את זה תוך כדי תנועה. ברגע שאתם יודעים באיזה כלי כל דבר יוצא, אתם חוסכים זמן בהוצאת הדברים החוצה, ובדרך כלל מדובר בזמן יקר בדיוק כשהאורחים ממתינים רעבים.

הקומפוזציה של המנות

קונספט קולינרי – חייב להיות חיבור בין המנות, מבחינת כיוון. לאו דווקא רק "איטלקי", אבל כן מנות מגוונות שיכולות להשתלב יחד.
שימו לב שיהיה יותר מגוון ופחות דברים שחוזרים על עצמם: למשל לא שני סלטי חסה שהשוני ביניהם קטן, או שני סוגי פסטה דומים כמו קנלוני גבינות ולזניה גבינות.
חישבו על הצבעים על השולחן, שיהיה צבעוני ולא הומוגני.
שלבו כבדות וקלילות – שלא יהיה רק מנות כבדות אלא אפשרות לשבוע גם ממנות קלילות.

תוכן תוכן תוכן

היום הארוחה היא לא המרכז, האורחים רוצים להתרגש מתוכן נלווה לאירוע.
לפעמים בעצם קיום האירוע בבית, ההתעסקות בהפקה מסיטה את הפוקוס מהתוכן וקשה לעשות תוכן במקביל לאירוח ולתפעול. כשמישהו דואג לכם להפקה – יש לכם אפשרות להתרכז בתוכן. וזה מביא אותנו לטיפ האחרון

הטיפ הכי חשוב – אירוע ביתי לא חייב להיות בבית.
אולי אתם מארחים למופת ושפים שטרם התגלו, אבל מהניסיון שלכם באירוח אתם יודעים – אירוע זה מלא עבודה, ולא שאתם חוששים מעבודה קשה, אבל שכחתם למה התכנסו? לשמוח! זה לא כל כך הולך ביחד לדאוג לכל ההפקה וגם להיות עם כולם ואשכרה ליהנות מהאירוע, ברוגע בלי לחץ. כשאתם מארחים בבית, גם אם ההפקה מתוקתקת, הפוקוס שלכם אינו באורחים אלא באירוח עצמו, והקינוח שלכם זה מטבח מבולגן ואפיסת כוחות (כדאי לשריין עזרה לשלב הזה).

ואם אתם חוששים מהעלות של חגיגה בחוץ, מהניסיון שלנו, אירועים של 25-50 אורחים בבית עולים פי 2 מאירוח במסעדה. למה? כי קונים ושוכרים ציוד, קונים השלמות, חוסר ניסיון בכמויות וחשש שלא יהיה מספיק גורם לרכישת כמויות גדולות יותר מהנדרש, ובנוסף וכל מצרך או חומר גלם שצריך – קונים אריזה שלמה ולא את הכמות שצריכים.
אפשר ליהנות מאירוע מוקפד בסלון שלנו, בלי ההכנות ובלי הבלאגן של אחרי, פשוט לבוא וליהנות מהאירוע שלכם, ממש כמו כל האורחים.